AZ IMPLANTÁLÁSRÓL ÁLTALÁBAN

 

Az implantáció a foghiányok megszüntetésének legmodernebb módszere. Hosszútávon tartós és esztétikus eredményeket lehet elérni vele.

MI IS AZ IMPLANTÁTUM?

Az implantátum valójában nem az egész műfogat jelenti, hanem a csontban rögzülő műgyökeret. Ehhez kapcsolódik az implantátum felépítmény, amelyhez a fogpótlást rögzítjük. Ami lehet korona, híd vagy akár teljes pótlás is.Egy ilyen műgyökér beültetése előtt szükséges megvizsgálni a rendelkezésre álló csontállomány mennyiségét és minőségét. Bizonyos esetekben csontpótlásra, esetleg arcüreg emelésre van szükség.A műgyökerek anyaga titánium és ötvözetei, melyek teljes mértékben biokompatibilisek.A beültetés után a műgyökerhez a csont kapcsolódik, így rögzül a csontban. Ezt a kapcsolatot nevezzük osseointegrációnak. Minimum 3 hónap gyógyulást követően éri el az implantátum a megfelelő stabilitást, ekkor készítjük el az implantátumhoz rögzülő fogpótlásokat. Természetesen vannak esetek amikor nem várjuk meg a 3 hónapot, hanem azonnal készítünk ideiglenes fogpótlást. Ilyenkor azonban előfeltétel, hogy a beültetett implantátumnak legyen kellő primer stabilitása.

IMPLANTÁLÁS ELŐNYEI

  • Biokompatibilis
  • Hosszú távú fogpótlás
  • Kivehető fogsorok kiváltása
  • Szomszédos, egészséges fogak érintetlenek maradhatnak
  • Megfizethető ár

EGÉSZSÉGÜGYI FELTÉTELEK

Amennyiben a csont mennyiséges és minősége megfelelő, az implantátum gond nélkül beültethető bármely felnőtt páciensnek.
Egyéb fontos szerepet játszó faktorok:

  • megfelelő szájhigiénia
  • rendszeres fogászati ellenőrzés
  • Dohányzás és lehetőleg alkoholmentes életmód
  • Erős immunrendszer
  • Csont minőséget befolyásoló gyógyszerek

 

IMPLANTÁLÁS MENETE

Az implantátum beültetés egy teljesen egyénre szabott eljárás. Ennek megtervezéséhez és kivitelezéséhez mindenképp szükséges egy előzetes vizsgálat és röntgenfelvétel, 3D CT készítése. Bizonyos egyszerűbb esetekben akár azonnal is lehetséges az implantálás, más helyzetekben akár komolyabb, hosszabb előkészítő kezelést igényelhet.

Ilyen előkészitő kezelések például:

  • romlott fogak eltávolítása
  • fogágybetegség kezelése
  • csontpótlás/arcüreg emelés

IMPLANTÁLÁS LÉPÉSEI:

  1. Konzultáció és tervezés

Első alkalommal a fogazat teljes körű vizsgálata és panoráma röntgenfelvétel készítése történik. Szájhigiéniai szokások és egyéb kockázati tényezők felmérése után, egy személyre szabott kezelési terv készül, mely tartalmazza az árajánlatot is.

  1. Implantáció

Az kezelési terv elfogadását kővetően ideális esetben sor kerülhet az implantátumok behelyezésére. A beavatkozás után nagyon fontos a higiéniai utasítások pontos betartása a gyógyulási időszak alatt.

  1. Gyógyulási idő

A beavatkozást követő 7-10. napon történik a varratok eltávolítása.
A következő 3-6 hónap során a csont hozzánő az implantátumhoz (osseointegráció). Ezen időszak elteltével készen áll a műgyökér a pótlás megtartására.

  1. Végleges pótlás elkészítése

A kész fogmű az implantátumhoz kapcsolódik. A pótlás lehet kivehető és rögzitett is. Rögzített pótlások ragasztva vagy csavarozva kapcsolódhatnak az implantátumhoz vagy a felépítményhez. Ilyennek a koronák, hidak és különleges típusa az All on 4.

A kivehető implantátumos pótlások hasonlóan a hagyományos kivehető pótlásokhoz hasonlóan néznek ki. Számos típus van, mint például:

– Lokátor

– Stég

– Teleszkóp

 

Az implantátumra készített pótlások egyedileg készülnek.

 

I
d
ő
p
o
n
t
k
é
r
é
s