SZÁJSEBÉSZETI BEAVATKOZÁSOK

 

TÍPUSOS FOGELTÁVOLÍTÁS

Típusos fogeltávolításra abban az esetben kerül sor, ha a fog pozíciója, állapota, illetve a fogban lévő restauráció (tömés, korona, gyökértömés, gyökércsap) kiterjedése lehetővé teszi a fogóval történő megragadást.

FELTÁRÁSOS FOGELTÁVOLÍTÁS

Amennyiben nem végezhető, vagy csak nagy trauma árán végezhető típusos fogeltávolítás, akkor a fogeltávolítás módja a feltárásos eltávolítás. Első lépésben a lágy részt leválasztjuk, majd forgácsoló eszközökkel a csontból, illetve a fogból elcsiszolunk, s végül fogók, illetve emelők használatával eltávolítjuk a fogat, majd varratokkal zárjuk a területet.

ELŐTÖRÉSÉBEN VISSZAMARADT FOG ELTÁVOLÍTÁSA

Olyan fogak, melyek előtörésükben visszamaradtak (leggyakrabban bölcsességfogak), s valamilyen problémát (cisztaképződés, gyulladás, szomszédos fogak széttolása, szomszédos gyökerek felszívódása, szuvasodás, fogágybetegség, fogszabályozási probléma, fogpótlási probléma) okoznak, indokolt az eltávolításuk. Az eltávolítás menete megegyezik a feltárásos fogeltávolításéval.

GYÖKÉRCSÚCS REZEKCIÓ

A gyökérkezelés feltárásban elvégzett befejezése, amikor a lágy rész leválasztása, és a gyökércsúcs körüli csonton egy kis ablak képzése után a gyökér csúcsi részét levágjuk, az esetlegesen ott lévő gyulladásos szöveteket eltávolítjuk, majd szükség esetén a gyökértömést kiegészítjük (retrográd gyökértömés, MTA (mineral trioxide aggregate).

CISZTAKEZELÉS

Kötőszövetes tokkal körülvett, hámmal bélelt, folyadékkal telt tömlő, mely lehet a lágy részekben, vagy a csontban.
A fogakból kiinduló állcsont ciszták megoldása feltárásban végzett ciszta kikaparás, majd varratokkal a seb bezárása.
Amennyiben a ciszta mérete túl nagy(>20 mm), vagy az elhelyezkedése nem optimális, vagy gyulladásban van, előbb egy szűkítés végzünk, ami a ciszta megnyitásából, egy gumicső bevarrásából, majd hónapokon át tartó kontrollokból áll.
Szövettani vizsgálat minden esetben szükséges.

CSONTPÓTLÁS

Implantológiai kezelés előtt, amennyiben az implantátum befogadására nincs megfelelő szélességű, vastagságú, helyzetű csontszövet, csontpótlást ajánlott végezni.
Csontpótló anyag lehet saját csontlemez, csontkaparék, más egyedtől származó csontkészítmény, más fajtól származó csontkészítmény, vagy szintetikus csontkészítmény.

ESZERINT AZ ELNEVEZÉSEK:

Autograft: A graft ugyanabból a személyből származik (csontkaparék, műtét közben gyűjtött csont vagy saját (ledarál) fog

Allograft: A donor és a recepiens egyazon faj két, genetikailag nem megegyező egyede (Pl.: Bone Albumin)

Xenograft: A graft más fajból származik, mint amilyenbe beültetésre kerül. (Pl.:Bio Oss, Cerabone, Xeros)

Szintetikus anyagok: Pl.: hidroxiapatit, B-tricalcium-foszfát
A használt anyagtól, és a műtét típusától függően a gyógyulási időszak 3-9 hónap lehet.

SINUSLIFT (ARCÜREG EMELÉS)

A felső állcsont hátsó részén helyezkedik el az arcüreg. Ha itt nem elég a csont magassága, akkor az arcüreg alján lévő membránt műtétileg emeljük fel és alá csontpótló anyagot helyezünk, mely 6-9 hónapig csontosodik. Az arcüreg nyálkahártyáját sebészeti ultrahangos készülékkel (Satelec – Piezotome Solo) végezzük, mely különösen kíméletes a lágy szövetekhez.

Az arcüregemelés 3 műtéti technikája:

INTRALIFT

Amikor csak Néhány milliméter hiányzik a csontmagasságból az implantátum beültetéssel egy időben, óvatosan megemeljük az arcüreg csontalapzatát(osteotome kézi műszerekkel vagy ultrahangos sebészi készülékkel Satelec Intralift

SINUSLIFT OPERÁCIÓ

egyidejű implantációval:

Ha a csontvastagság 3-5 mm magasság alatt primer stabilitást ad az implantátumnak, a sinusliftet elvégezhetjük egy időben az implantációval..

SINUSLIFT OPERÁCIÓ

késői implantációval:

Ha a csontmagasság 1-2 mm, csak csontpótlást végezzük az arcüregben, majd 6-9 hónap után ültetjük be az implantátumot

 

PRF

 

 

A fogeltávolítás gyakran szükségszerű beavatkozás, ami korábbi beavatkozások, vagy azok hiánya miatt vagyunk szükségesek elvégezni. Azonban a következményeket is figyelembe kell venni, hogy az eltávolítás helyén az íny és a csont visszahúzódik, ami korlátozza a későbbi pótlás lehetőségét is.Erre megoldást nyújt a PRF használata, ami elősegíti az íny és csont eredetihez közeli állapot megtartását.

A PRF (Platelet Rich Fibrin) saját vérből készített fibrin háló, ami tartalmazza a sebgyógyulásban szerepet játszó anyagok sokaságát.Ez a sebgyógyulás elősegítésének egyik leghatásosabb és legmodernebb módja.

A módszert Dr. Joseph Choukroun dolgozta ki 2001-ben.

 

MÓDSZER MENETE:

  • Kezeléssel egy időben a pácienstől vért veszünk
  • Vért centrifugáljuk 20 percig
  • Kész fibrin hálót sebellátás során szükség szerűen tudjuk használni


ELŐNYÖK:

  • 100%ban biokompatibilis, hisz saját szövetet tartalmaz.
  • Gyorsan elkészíthető
  • Felgyorsítja a gyógyulást
  • Védelemt nyújt a baktériumok és vírusokkal szemben (bakterioszatikus)

 

MIKOR ALKALMAZHATÓ

  • Szövethiányok pótlásánál (csont, lágyszövet)
  • Fogeltávolítás után
  • Arcüreg emeléskor (Sinus lift)
  • Implantáció
  • Ínyplasztika (parodontológiai műtétek)

 

DENTIN GRINDER

 

KOMETA BIO – DENTIN GRINDER

Foghúzások után, a speciálisan megtisztított fogat ledaráljuk, kezeljük, majd mint autografot (saját szervezetből nyert csontpótló anyag) visszahelyezhetjük a kihúzott fog üregébe és így segítjük elő a csont leépülés mentes gyógyulását. Ha több fog kerül eltávolításra, akkor jelentős mennyiségű csontpótló anyagra tehetünk szert.Természetesen ezt az eljárást is kiegészíthetjük a PRF technológia egyidejű használatával.

 

 

I
d
ő
p
o
n
t
k
é
r
é
s